Wejście na Kopę Kondracką
Na Czerwone Wierchy szlaki prowadzą turystów różnymi drogami. Zazwyczaj rozpoczyna się drogą na pierwszy, najniższy szczyt – Kopę Kondracką. I tutaj szlaków jest kilka, najczęściej wybieranym jest ten zaczynający się w Kuźnicach (Kuźnice – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa -Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka). Czas przejścia to ok. 2 godziny i 45 minut. Obok ścieżki na Kopę można spotkać pasące się kozice które nie płoszą się na widok ludzi. Strach lub agresja wyzwala się w nich dopiero po bliższym podejściu. Alternatywą jest szlak rozpoczynający się u wylotu Doliny Małej Łąki: Dolina Małej Łąki – Wielka Polana – Świstówka -Przełęcz Kondracka- Kopa. Do Doliny Małej Łąki można dojechać busem kursującym z Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej lub Doliny Chochołowskiej. Przed wejściem do Doliny Kościeliskiej znajdują się również płatne parkingi.
Kopa Kondracka – Małołączniak
Czas przejścia: ok. 35 minut.
Czerwony szlak wskazujący zejście z Kondrackiej Kopy jest stromy, ale szeroki. Kolejny etap to Przełęcz Małołącka i kamienna ścieżka prowadząca na sam Małołączniak (2096 m), który wcześniej nosił nazwę Czerwonego Wierchu. Na szczycie czeka piękna panorama Tatr Wysokich, dostrzec można szczyt Świnicy, warto też zerknąć w stronę Giewontu czy Kasprowego Wierchu. Małołączniak jest chętnie odwiedzany z powodu zachwycających krajobrazów oraz łagodnych stoków. Zbocza góry od strony południowej opadają do Doliny Rozpadłej, a od strony północnej do Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej. Na szczycie znajduje się skrzyżowanie szlaków.
Małołączniak – Krzesanica
Czas przejścia: ok. 30 minut.
Szeroka ścieżka i czerwony szlak prowadzi na Przełęcz Litworową. Idąc dalej granią, dostrzec można liczne i spore urwiska i przepaście. To najbardziej niebezpieczny teren z całej wyprawy. Podczas podejścia na Krzesanicę, z każdej strony widać specyficzne skałki, tzw. „chłopki”. Krzesanica jest najwyższym z czterech wierchów (2122m), a jej nazwa wzięła się od określanej mianem „krzesanej” dwustumetrowej północnej ściany, opadającej do Mułowego Kotła.
Krzesanica – Ciemniak
Czas przejścia: ok. 20 minut.
Zejście czerwonym szlakiem prowadzi zakosami, po pokaźnych kamieniach i głazach. Wejście od Mułowej Przełęczy na Ciemniak, najdalej wysunięty na zachód szczyt wierchów (2096 m), jest krótkie i nie sprawia większych trudności, pomimo licznych urwisk i uskoków. Dolina Mułowa, jedna z czterech dolin ku którym opadają zbocza szczytu, była nazywana Ciemną i prawdopodobnie od niej wzięła się nazwa Ciemniak. Góra ta jest najbardziej skalistą i „nieprzyjazną” turystom spośród wszystkich czterech. W XIX w. Ciemniak nazywany był Czerwonym Wierchem Upłaziańskim.