Prezentuje kilka moim zdaniem przepięknych i urokliwych zdjęć z wyprawy, która miała miejsce w jesieni 2021. Mam nadzieję, że dzięki temu nie jeden czytelnik zapragnie tam być 😉
Miesiąc: styczeń 2022
Geomorfologia i przyroda
Budowa Czerwonych Wierchów jest dość zróżnicowana geologicznie. Trzon masywu zbudowany jest ze skał osadowych (wapienie i dolomity środkowego triasu), a wierzchołki przykryte są płaszczem skał krystalicznych (granity i gnejsy). Pod szczytami znajdują się kotły lodowcowe. W masywie Czerwonych Wierchów znajduje się wiele jaskiń, w tym największe w Tatrach: Jaskinia Harda Jaskinia Marmurowa Jaskinia Mała w…
Czerwone Wierchy – Jaki Kierunek Marszu?
Moim zdaniem trasę na Czerwone Wierchy najlepiej przemierzyć w kierunku Kiry – Ciemniak – Kopa Kondracka – Kiry. Po pierwsze, dużo przyjemniej wchodzi się, gdy wkoło roztacza się piękna panorama (a taki jest właśnie czerwony szlak z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak). Po drugie, dużo przyjemniej spogląda się na Dolinę Małej Łąki późnym popołudniem. I trzeci,…
Warto wiedzieć przed wyprawą
Dystans: 15,2 km Czas przejścia: 8 godz. 30 min Różnica wzniesień: 1419 m↗ 1299 m↘ Najwyższy punkt: Krzesanica – 2122 m n.p.m. Czerwonymi Wierchami nazywane są cztery szczyty Tatr Zachodnich: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Najwyższym z nich jest Krzesanica, która liczy 2122 m n.p.m. W bocznym grzbiecie odchodzącym od Kopy Kondrackiej znajduje się…